NAJPREDÁVANEJŠÍ
Úvod »Oolong
OOLONG - WU LUNG - ČIERNY DRAK
Oolong pochádza z čínskeho slova Wu lung, čo znamená v preklade čierny drak. Pôvodnou domovinou oolongov sú hory Wu-i na severe provincie Fu-tien. Niekedy sa zvykne označovať ako modrozelený čaj. Oolong sa vyrába podobne ako čierny čaj, fermentácia však prebieha len čiastočne. Nálev má zlato-oranžovú farbu, jemnú vôňu a delikátnu nasládlu až medovú chuť, ktorá v ústach dlho príjemne doznieva. Oolongy majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárne choroby, pri dlhodobom užívaní spomaľujú procesy starnutia.
POSTUP PRI VÝROBE OOLONGU
ZBER - Zbierajú sa vyzreté listy T+2 terminály – pupeň a dva listy.
ZAVÄDNUTIE - Nazbierané čajové listy sa nechávajú zvädnúť na bambusových plátoch. Okraje listov sa narušujú v rotujúcich bambusových alebo kovových valcoch, kde sa čajové lístky otĺkajú o steny valca a tým sa naruší ich bunková štruktúra.
1. ROLOVANIE - Rolovanie sa pri niektorých sortách robí stále ručne, inokedy sa čajové lístky natlačia do špeciálnych plátenných vriec, ktoré sú potom systematicky niekoľkonásobne stláčané pomocou lisu, čím sa tvarujú do nepravidelných guličiek. Pri tvarovaní niektorých sort sa používajú aj rolery.
FERMENTÁCIA - Prebieha iba na narušenom okraji listov a nikdy sa nenechá prebehnúť celá. Oolongy sa fermentujú od 15% až do 80%. Stupeň fermentácie je kľúčový, ovplyvňuje výslednú chuť, vôňu aj celkový charakter čaju.
2. ROLOVANIE - Opätovné rolovanie (niekedy sa vynecháva).
SUŠENIE - Prudkým zohriatím lístkov sa zastaví proces fermentácie. Sušenie prebieha za vysokých teplôt v peci, na veľkých panviciach, príp. prúdením horúceho vzduchu.
TRIEDENIE - Po usušení sa čajové lístky preosievajú, zbavujú zbytkov vetvičiek a triedia podľa veľkosti listu. Pri vybraných sortách sa triedenie robí ručne.